Co nastolatek o rządzących wiedzieć powinien – Jan Kubań /Część 11/

Czy zastanawialiście się kiedyś, po co w każdym kraju są naukowcy? Odpowiedź nasuwa się sama: to bardzo mądrzy ludzie, którzy bardzo dużo wiedzą i dużo potrafią, a potrzebni są państwu dlatego, by rozwiązywać jego problemy i tworzyć postęp.Tak przynajmniej nam się wydaje.

Cały czas zastanawiałem się, dlaczego w czasach polskiego socjalizmu żaden z ówczesnych polskich ekonomistów nie krytykował poczynań rządu, które jawnie prowadziły i w końcu doprowadziły do gospodarczej katastrofy?

Dlaczego ludzie, którym państwo płaci pensje za to, by przewidywali, ostrzegali proponowali sensowne rozwiązania, milczeli w tak krytycznym dla naszego państwa okresie? W końcu socjalistyczna Polska zbankrutowała. Nastąpiła zmiana systemu społecznopolitycznego z socjalistycznego na demokrację przedstawicielską z elementami gospodarki wolnorynkowej.

Oczekiwałem, że naukowcy rzucą się w wir badań i przedstawią szerokiemu ogółowi, co tak naprawdę doprowadziło do upadku Polski. Nic takiego się nie stało. Na temat ani nie rzucili się dziennikarze, ani tym bardziej naukowcy. Kraj przeżył wielką traumę i nikogo nie interesowało, dlaczego do tego doszło. „Dlaczego w naukach społecznych nikogo to nie obchodzi?” – zastanawiałem się.

Jan Kubań

Warszawa 2022

Wydawcą i właścicielem praw autorskich jest Jan Kubań.

Dołącz do dyskusji