O przywództwie opartym na wartościach słów kilka ?

W 2017 roku Manfred Kets De Vries, profesor ds. rozwoju przywództwa i zmian organizacyjnych w INSEAD jednej z największych prywatnych szkół zarządzania i biznesu na świecie, napisał, że w wyjątkowej burzy, której obecnie doświadcza nasz świat, musimy wykształcić przywódców z charakterem, ludzi, którzy potrafią radzić sobie w złożonych i trudnych sytuacjach i wykorzystywać swoje siły na rzecz dobra.   

Wskazał również na trzy elementarne cechy, które każdy lider powinien w sobie rozwijać: wytrzymałość, odwagę oraz charakter.   

We wspomnianym artykule napisał również, że francuski pisarz Victor Hugo powiedział kiedyś, że gdyby wszystkie dzieła literackie świata zostały zniszczone i mógłby uratować tylko jedno, byłaby to  Księga Hioba . A historia Hioba to opowieść o tym, jak radzić sobie z przeciwnościami losu, o odwadze i przywództwie jako sile dobra.   

W dzisiejszych czasach przywódcy o cechach Hioba, są potrzebni bardziej niż kiedykolwiek. Wielu dzisiejszych liderów biznesowych i politycznych ucieka się do magicznego i życzeniowego myślenia oraz ma złudzenia co do swojej wielkości. Zbyt często, zamiast obserwować moralne, oparte na wartościach wzorowe przywództwo, oglądamy w ich wykonaniu smutny reality show, w którym pojawiają się tylko klauni.  

O wartościach, efektywności i różnicach pomiędzy liderem a menedżerem, rozmawiamy w kolejnej audycji z Piotrem Motylem, przedsiębiorcą rezydującym od wielu lat w Tajlandii.

Dołącz do dyskusji