Twój kod źródłowy, czyli jak się uczyć na błędach?

W 2006 roku podczas jednego z najlepszych wystąpień na konferencji TED sir Ken Robinson wypowiedział znamienne słowa, które powtarzam teraz wszystkim moim studentom: „Jeżeli nie jesteś gotów na popełnienie błędu, nigdy nie stworzysz nic oryginalnego”.  

Niestety funkcjonująca nadal w systemie edukacji „szkoła pruska”, zniechęca do popełniania błędów. A przecież jako dzieci uczymy się głównie poprzez doświadczanie i czerpiemy pełnymi garściami od osób bardziej doświadczonych – rodziców, dziadków itp. Trafiając pod skrzydła systemu edukacji okazuje się, że nauka powinna wyglądać jednak zupełnie inaczej.   

Dzieci rodzą się kreatywne i ciekawe świata. Szkoły z tej kreatywności i twórczego myślenia wyedukowują. W szkołach uczymy się pasywnie i taką właśnie postawę życiową tam nabywamy.   

Tak ukształtowani wchodząc w dorosłe życie stajemy się bezradni w konfrontacji z wieloma przeciwnościami i wyzwaniami napotykanymi na drodze do sukcesu. Czy można jakoś to zmienić? Czy syndrom wyuczonej bezradności opanował nas jak wirus i nadal zaraża całe rzesze populacji?  

W kolejnej audycji rozmawiamy z Piotrem Motylem o światełku w tunelu, jakim może być zbawienne poszukiwanie sposobów na podniesienie hartu ducha i zdobycia ogromnej pewności siebie.

Dołącz do dyskusji