Nanorurki węglowe – czy to będzie szczyt miniaturyzacji w elektronice?

Wizyta Radia Naukowego na Śląsku nie mogłaby obyć się bez rozmowy o węglu! Ale tym razem autorka wraz z gościem skupiają się na super-nowoczesnej formie – hałdzie nanowęgla. Profesor Sławomir Boncel, lider NanoCarbon Group na Politechnice Śląskiej, podczas rozmowy z humorem i powagą stwierdza, że to jest przyszłość!

Czym jest nanorurka węglowa? To nic innego jak zwinięty arkusz grafenu, czyli jednoatomowej warstwy węgla. Okazuje się, że sposób jej zwinięcia ma duże znaczenie dla właściwości tego materiału.

Nanorurki mogą być naprawdę długie! Profesor Boncel podkreśla, że mogą osiągać nawet 50 cm długości! I co z tego, że długa, skoro to nanotechnologia? Wystarczy, że jeden z wymiarów mieści się w skali nano, aby to było uznane za technologię nano – wyjaśnia naukowiec.

Dzięki temu efektowi możemy czerpać korzyści z właściwości, które zazwyczaj manifestują się na poziomie nano, w naszym codziennym makroświecie. Na przykład żelazo, w tej skali, topi się w niższej temperaturze.

W najnowszym podcaście Karolina Głowacka rozmawia o różnorodnych zastosowaniach nanorurek węglowych. Zespół profesora Boncela opracował rewolucyjną koszulkę wyposażoną w nanorurki, która może monitorować nasze parametry zdrowotne. To nie koniec! Produkują nawet „dywany” z nanorurek!

Temat nanorurek węglowych jest bardzo gorący w świecie technologicznym. Rozmawiają również o możliwości tworzenia nanorurek z innych pierwiastków i ich potencjalnych zastosowaniach w medycynie, włącznie z implantami!

Jeśli interesuje Cię przyszłość technologii i innowacje naukowe, serdecznie polecamy posłuchać tego podcastu! Będziecie zaskoczeni!

Dołącz do dyskusji